به‌منظور پیوند بای‌پس سرخرگ کرونری (CABG)، جراحی قلب باز صورت می‌گیرد. درصورت گرفتگی شدید عروق تغذیه‌کننده قلب یا همان سرخرگ‌های کرونری، خون‌رسانی کافی به قلب انجام نمی‌شود. این امر موجب دردهای شدید قفسه‌سینه و افت کارکرد قلب و درنهایت سکته قلبی می‌شود. با هدف برطرف کردن تنگی شدید عروق کرونری از جراحی قلب باز استفاده می‌شود. انتخاب این روش با توجه به سن، شرایط عمومی سلامتی، میزان گرفتگی عروق و بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت خواهدبود. در بای‌پس عروق کرونری، مسیرهای جدیدی برای عبور خون از اطراف سرخرگ مسدودشده فراهم می‌شود. این مسیر فرعی، خون مورد نیاز عضلات قلب را هدایت می‌کند. بیشتر بیماران حداقل برای 15-10 سال پس از جراحی، علامت قلبی ندارند. اگرچه تنها در صورت رعایت رژیم غذایی، فعالیت بدنی منظم، ترک سیگار و مصرف داروها سرعت گرفتگی عروق کاسته می‌شود.

جراحی تعویض دریچه قلب

قلب انسان چهار حفره دارد. برای هر حفره یک دریچه ایجاد شده که خون به آن وارد یا خارج می‌شود. اختلال در عملکرد این دریچه‌ها درنهایت موجب نارسایی قلب می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، ترمیم یا تعویض دریچه انجام می‌شود. اختلالات دریچه‌ای، مادرزادی یا اکتسابی هستند. بر اساس نظر پزشک متخصص شما طبق شرایط عمومی سلامتی و بررسی‌های پاراکلینیک تصمیم نهایی گرفته می‌شود. در صورت شدید بودن علائم و خطرناک بودن ترمیم دریچه، شما کاندید تعویض دریچه خواهید شد. در طی عمل می‌توان از دریچه مکانیکی (از فلز و پلاستیک) و بیولوژیک ( از بافت انسانی یا حیوانی) استفاده کرد. هر دریچه معایب و مزایای خودش را دارد. جراح به همراه شما نوع دریچه را انتخاب می‌کند. بیشتر عمل‌های جراحی تعویض دریچه روی دریچه‌های میترال و آئورت که در سمت چپ قلب هستند؛ انجام می‌شود. برای تعویض دریچه نیاز به جراحی قلب باز است. استخوان جناغ شما شکافته‌شده و در حین جراحی قلب، به پمپ قلب-ریه متصل خواهید بود. شانس موفقیت این عمل بسیار بالاست و بسیاری از علائم بیماران رفع می‌شود.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی یک فرآیند تصویربرداری تشخیصی برای مشاهده عروق کرونری قلب شماست. این عمل سرپایی، وجود گرفتگی عروقی و شدت آن را مشخص می‌کند. آنژیوگرافی در کت‌لب بیمارستان انجام می‌شود. پس از ایجاد یک برش کوچک پوستی، لوله باریکی به نام کاتتر از طریق رگ خونی به سمت قلب هدایت می‌شود. بعد از تزریق ماده حاجب، تصویربرداری انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button